stopbox collection  
 

 

mission

Past Endorsements:

2011 Election Endorsements:

The group endorsed six candidates for Town Supervisors, four candidates for Nassau County legislature, 11 candidates for Suffolk County legislature and eight candidates for Town Council members.

3rd
Susan Sineo Defeated
5th
Kara Hahn Elected
7th
Robert Calarco Elected
7th
John Gianott Defeated
18th
Louis D'Amaro Elected

Town Council
   
Brookhaven
   
1st
Steve Fiore-Rosenfeld Elected
2nd
Jane Bonner Elected
6th
Daniel Panico Elected
     
East Hampton
Sylvia Overby Elected
   
Huntington
Susan Berland Elected
   
Riverhead
Matt Van Glad Defeated
   
Southampton
Bridget Fleming Elected
Christine Scalera Elected
   
Southold
Maria Domenici Defeated

»2010 Election Endorsements:
The group endorsed Barack Obama for president, four candidates for Congress
and 17 candidates for the state legislature.

 
ENDORSED
STATUS
Governor
Andrew Cuomo Elected


United States Senate

Charles Schumer

Elected

Kirsten Gillibrand

Elected


United States Congress

DISTRICT

   

01

Tim Bishop

Elected

02

Steve Israel

Elected

03

 

No Endorsement

04

 

No Endorsement
05
Gary Ackerman

 


New York State Senate

DISTRICT

   
01
Fred Pollack
Defeated
02
John Flanagan
Elected
03
Caesar Trunzo
Defeated
04
Owen Johnson
Elected
05
Mathew Meng
Defeated
06
 
No Endorsement
07
 
No Endorsement
08
Charles Fuschillo
Elected
09
Dean Skelos

Elected


New York State Assembly

DISTRICT

   
01
Marc Allesi
Defeated
02
Fred Thiele Jr
Elected
03
Patricia Eddington
Elected
04
Steven Englebright Elected
05
No Endorsement No Endorsement
06
Philip Ramos Elected
07
  No Endorsement
08
Philip Boyle Elected
09
  No Endorsement
10
  No Endorsement
11
Robert Sweeney Elected
12
Joseph Saladino Elected
13
Charles Lavine Elected
14
  No Endorsement
15
  No Endorsement
16
Michele Schimel Elected
17
  No Endorsement
18
  No Endorsement
19
  No Endorsement
20
Harvey Weisenberg Elected
21
Thomas Alfano Elected
No endorsement in eight races. and 4 losses

»2010 Special Election Endorsements:

For the special election, the group endorsed one candidate for State Senator, one candidate for State Assembly,
and two candidates for Town Council Members.
 
ENDORSED
STATUS

New York State Senate

DISTRICT

   
15
Matt Meng
Defeated

New York State Assembly

DISTRICT

   
03
Lauren Thoden
Defeated

Town Council
   
Brookhaven
   
6th
Doug Dittko Defeated
     
Southampton
Bridget Fleming Elected

»2009 Special Election Endorsements:
The group endorsed Nassau County Executive Tom Suozzi, seven Town Supervisors, 21 County Legislators,
12 Town Council Members, and two Town Trustees.

 
ENDORSED
STATUS
Nassau County Executive
Tom Suozzi Elected


Nassau County Legislature

DISTRICT

   
4
Denise Ford

Elected

10
Judi Bosworth

Elected

11
Wayne Wink

Elected

12
Peter Schmitt

Elected

13
Norma Gonsalves

Elected

14
Joseph Belesi

Elected

17
Rosemarie Walker

Elected

18
Dianne Yaturo

Elected

19
Fred Jones

Defeated


Suffolk County Legislature

DISTRICT

   
1
Ed Romaine
Elected
3
Kate Browning
Elected
6
Dan Losquadro
Elected
7
Jack Eddington
Elected
10
Thomas Cilmi
Elected
12
John Kennedy Jr.
Elected
13
Lynne Nowick
Elected
14
Wayne Horsley
Elected
16
Steven Stern

Elected

18
Jon Cooper
Elected

Town of Babylon
Supervisor
Steve Bellone
Elected

Town of Brookhaven
Council District 1
Steve Fiore-Rosenfeld
Elected
Council District 2
Jane Bonner
Elected

Town of Hempstead
Supervisor
Kate Murray
Elected

Town of Huntington
Supervisor
Frank Petrone
Elected
Town Council
Stuart Beson
Defeated
Town Council
Mark Culbertson
Elected

Town of Islip
Town Council
Jim Morgo
Defeated

Town of North Hempstead
Supervisor
Jon Kaiman
Elected

Town of Oyster Bay
Supervisor
John Venditto
Elected
Town Council
Matthew Meng
Defeated
Town Council
Erin Reilly
Defeated
Town Council
Chris Choschignano
Elected

Town of Shelter Island
Supervisor
James Dougherty
Elected

»2008 Special Election Endorsements:
The group endorsed Barack Obama for president, four candidates for Congress and 17
candidates for the state legislature.

 
ENDORSED
STATUS
President & Vice President
Barack Obama & Joe Biden Elected


United States Congress

DISTRICT

   

01

Tim Bishop

Elected

02

Steve Israel

Elected

03

Blair Mathies

Defeated

04

 

No Endorsement
05
Gary Ackerman

Elected


New York State Senate

DISTRICT

   
01
Fred Pollack
Elected
02
John Flanagan
Elected
03
Caesar Trunzo
Defeated
04
Owen Johnson
Elected
05
Mathew Meng
Defeated
06
 
No Endorsement
07
 
No Endorsement
08
Charles Fuschillo
 
09
Dean Skelos

 


New York State Assembly

DISTRICT

   
01
Marc Allesi
Elected
02
Fred Thiele
Elected
03
Patricia Eddington
Elected
04
Steven Englebright Elected
05
No Endorsement No Endorsement
06
Philip Ramos  
07
  No Endorsement
08
Philip Boyle  
09
  No Endorsement
10
  No Endorsement
11
Robert Sweeney  
12
Joseph Saladino Elected
13
Charles Lavine Elected
14
  No Endorsement
15
  No Endorsement
16
Michele Schimel Elected
17
  No Endorsement
18
  No Endorsement
19
  No Endorsement
20
Harvey Weisenberg Elected
21
Thomas Alfano Elected
No endorsement in eight races. and 4 losses

»2007 Special Election Endorsements:
The following are the 2007 general election endorsements of the Long Island Environmental Voters Forum. The Island-based environmental political action committee endorsed one County Executive Candidate, nine candidates for Town Supervisor, 30 candidates for county legislature and 16 candidates for Town Councils.

Nassau County
ENDORSED
STATUS
Supervisors
Hempstead
Kate Murray   Elected
North Hempstead
Jon Kaiman   Elected
Oyster Bay
John Venditto   Elected

County Legislature
1st
Keven Abrahams
Endorsement Withdrawn
3rd
John Ciotti
Elected
4th
Denise Ford
Elected
5th
Joseph Scanell
Elected
7th
Jeffrey Toback
Endorsement Withdrawn
8th
Vincent Muscarella
Elected
9th
Richard Nicollello
Elected
11th
Wayne Wink
Elected
12th
Peter Schmitt
Elected
13th
Norma Gonsalvas
Elected
14th
David Mejias
Endorsement Withdrawn
16th
Judith Jacobs
Elected
17th
Ed Mangano
Elected
18th
Diane Yatturo
Elected
19th
David Denenberg
Endorsement Withdrawn

Town Council
Hempstead
Dorothy Goosby
Elected
North Hempstead
Fred Pollack
Elected
Oyster Bay
Joseph Muscarella
Elected
Suffolk County
ENDORSED
STATUS

County Executive

Steve Levy
Elected


Supervisors

East Hampton
William McGintee
Elected
Huntington
Frank Petrone
Elected
Islip
Phil Nolan
Elected
Shelter Island
James Dougherty Elected
Southampton
Jim Henry Elected
Southold
Scott Russell Elected


Legislature

   
1st
Ed Romaine Elected
2nd
Jay Schneiderman Elected
3rd
Kate Browning Elected
4th
Brian Beedenbender Elected
5th
Irene D’Abramo Defeated
6th
Daniel Losquadro Elected
7th
Jack Eddington Elected
8th
William Lindsay Elected
12th
Jack Kennedy Elected
13th
Lynne Nowack Elected
14th
Wayne Horsley Elected
16th
Steven Stern Elected
17th
Louis D’Amaro Elected
18th
Jon Cooper Elected

Town Council
   
Brookhaven
   
1st
Steve Fiore-Rosenfeld Elected
2nd
Jane Bonner Elected
4th
Roberta Owens Defeated
6th
Keith Romaine Elected
     
East Hampton
Peter Hammerle Elected
Julia Prince Elected
   
Huntington
Susan Berland Elected
   
Islip
John Edwards Elected
Gene Parrington Elected
   
Riverhead
Amy Csorny Defeated
   
Shelter Island
  No Endorsement
   
Southampton
Anna Throne-Holst Elected
Nancy Grabolski Elected
   
Southold
Daniel Ross Elected
   

 

Copyright © Long Island Environmental Voters Forum All rights reserved

 

Contact Us home About the forum Fight for our Environement